MF Dnes článek "Odtud se vládne"

Přesně na Silvestra (31. 12. 2016) zveřejnila MF Dnes článek "Odtud se vládne" s mými komentáři, které se týkaly designu ministerských kanceláří. Bohužel, mé komentáře jsou hodně redakčně kráceny a některé z nich vyznívají dost zmatečně, když kritizuji něco, co na fotografiích čtenář MF Dnes nevidí. K dispozici jsem totiž dostala vždy více fotografií jedné místnosti, ale MF Dnes otiskla jen jeden obrázek prostoru. Čtenář si tedy podle toho nemůže udělat ucelenou představu. Škoda, že nevyšla nezkrácená online verze s větším množstvím fotografií. Pokud si tedy chcete přečíst, v jakých prostorách úřadují ministři ČR, směle do toho :-).

Poznámka designérky:

Designový problém většiny ministerských kanceláří, ve kterých převládá dřevo, vidím právě ve dřevě. I když mám dřevo moc ráda, při navrhování interiérů s ním zacházím umírněně. Kombinuji maximálně dva druhy. On totiž není dub jako dub. Když chce člověk k sobě sladit dva druhy dřeva, pak doporučuji volit takové barvy a kresby dřeva, které jsou v kontrastu. Ladit jeden dub s druhým dubem není prostě ideální. Bohužel, v hlavách spousty lidí převládá představa, že si domov či kancelář takzvaně „zateplí“ tím, že použije dřevo či nějaký dřevodekor. Pokud však člověk neumí dřevo dobře kombinovat, kýžený efekt se nedostaví a jinak pěkný a velkorysý prostor se může dřevem „zabít“.

Avšak hlavním nešvarem ministerských kanceláří je to, že všechny postrádají koncept. Neexistuje v nich žádný sjednocující prvek. K tomu dochází obvykle velmi jednoduše. Ministr potřebuje například nový stůl a zavolá si svého truhláře „Pepíka“. Za pár let je ministr vyměněn a zavolá si opět truhláře, tentokrát však „Lojzíka“, který mu dodělá ke stolu komody. A pak přijde „Frantík“, který za pár let opraví podlahu. Do toho všeho přijde ministrova asistentka s nápadem, že by bylo dobré vyměnit konferenční židle a objedná je na internetu. Návrhy na vytvoření jedné kanceláře se tedy rodí v hlavách řemeslníků, asistentek, ministrů a případně jejich manželek. Proto většina ministerských kanceláří vypadá nekoncepčně a de facto i nereprezentativně. Vláda se s odborníky - interiérovými designéry a  architekty - při zařizování reprezentativních místností pro ministry bohužel nebaví.

Pokud je špatný základ interiéru – špatně omítnuté stěny a strop, špatné rozvody elektroinstalace, nevhodně použité koncové prvky elektra (škaredé plastové zásuvky a vypínače), rádoby historické kazetové obložení stěn, prošlapaný zátěžový koberec -  pak interiéru samozřejmě nepomůže koupě nového stolu nebo nových židlí.


Ministerstvo dopravy
Kancelář ministra dopravy není sice ideální, ale patří k těm zdařilejším. Není dobré kombinovat sedm druhů dřev (parkety, dveře, komody s nikou, stůl, stolek na tiskárnu, stojací hodiny, garnyže). Směr vzoru dýhy v nice neodpovídá směru dýhy na komodách. Prostor by se dal sjednotit vhodněji zvolenými obrazy, květinami, mapami, hodinami či svítidly. Věřím, že pokud by se vyměnily stoly, byť krásné, celá místnost by se odlehčila a dala by vyniknout výrazné kresbě parket.

Ministerstvo financí
Předpokládám, že toto není kancelář ministra, ale jen nemoderní jednací místnost. Jak účastník jednání loví pero, které mu omylem spadlo doprostřed nepraktického uspořádání stolů. Způsob zavěšení grafů a proklamací na stěnách u oken nepovažuji za  povedený. Špatně omítnuté stěny, zažloutlé topení, nevhodné vertikální žaluzie, plastové vypínače - prostoru chybí sjednocující prvky a šmrnc.

Ministerstvo obrany
Jako designový nedostatek v kanceláři ministra obrany vidím nesourodost materiálů a stylů. Celkový dojem kazí zdánlivé maličkosti, jako je například použití pěti druhů svítidel, nedodržení jednotné horizontální linky v umístění obrazů, digitálních světových hodin a nástěnných svítidel. Žlutá výmalba v kombinaci se zeleným kobercem také není ideální kombinací.

Ministerstvo práce a sociálních věcí
I když z fotografie není patrné, jak vypadá celý prostor kanceláře, vadí mi dvě věci. Vertikální žaluzie a jejich délka se do této kanceláře nehodí. Prostoru by také prospělo, když by každá věc na stole našla své místo – ať už v poličce či ve schovaném šuplíku. Z nepořádku na stole se mohu pouze domnívat, že v kanceláři chybí dostatek úložných prostor.

Ministerstvo pro místní rozvoj
I v této kanceláři můžeme vidět spoustu nesourodých masivních dřev – jednací stůl, pracovní stůl, dveře, parkety, skříně. I doplňky (vázy, dekorace) by měly ladit, ale neladí. V místnosti je několik horizontálních linek, které nejsou v souladu – nejednotné výšky zárubní, skříní, umístění obrazů. Ani sušená kytice ve dvoumetrové výšce a sošky panáčků na pracovním stole nejsou tím, co by interiéru dodalo určitou noblesu.

Ministerstvo průmyslu
I v této místnosti je takzvaně „předřevováno“. Nástěnné dřevěné kazety by vynikly mnohem lépe, když by pracovní stůl ministra nebyl tak masivní, ale vzdušnější a moderní. To samé platí i o komodě na spisy – je příliš robustní a je na ní spousta dekorací, které spolu vzájemně neladí. Jsou to takzvané „pracholapky“. Chybu vidím v násilném ladění nesourodých prvků do pseudohistorického stylu.

Ministerstvo školství
Z fotografie kanceláře ministryně školství toho moc nevyčtu, ale mohu opět konstatovat, že se jedná o nesoulad stylů a materiálů. Spousta druhů masivního dřeva a spousta hromádek papírů, které by mohly mít své místo jinde než na pracovním stole. Doplňky v pozadí, jako jsou vázy, svícny, květináče či dětské dřevěné počítadlo, spolu opět nijak nekorespondují. Umělé přizdobení zlatého rámu zrcadla zlatou vánoční girlandou není to pravé ořechové.

Ministerstvo spravedlnosti
Kancelář ministra spravedlnosti u mě evokuje školní sborovnu. Podivně zelený koberec, obraz na zemi opřený o stěnu, řada popisovacích tabulí v hliníkových rámech, žluté a rádoby honosné kryty garnyží, spousta hromádek a různorodých věcí na komodě za zády ministra – to vše jsou pouze zdánlivé maličkosti, které však dokáží pokazit dojem z celkového vzezření místnosti.

Ministerstvo zahraničí
Ministr zahraničí sice má nejmodernější kancelář, ale i zde vidím nedostatky. Monolitická bílá nábytková stěna, která je vertikálně členěná, zbytečně opticky umocňuje výšku místnosti. Určitě by se dala pojmout jinak a logičtěji ve vztahu k tomuto velkorysému prostoru. Umístění busty T. G. Masaryka v úzké umělé nice mi nepřipadá vhodné, busta se v uzoučkém prostoru de facto „ztrácí“. Ačkoli je tento interiér konečně vzdušný a moderní, chybí mu pomyslná třešnička na dortu.

Ministerstvo zdravotnictví
Tato kancelář patří opět k těm takzvaně „předřevovaným“. I když se kancelář „touží tvářit“ rádoby luxusně, bohužel jí to není dopřáno. Celkový dojem kazí zejména nevhodně zvolené stínění oken, přespříliš zdobné rámy obrazů, jenž „mizí“ na kazetovém dřevěném obložení stěn, jednací stůl s plastovým letadýkem a závěsné hodiny, které s ničím nekorespondují.

Ministerstvo zemědělství
Zvolený odstín masivního hnědočerveného dřeva neladí s kazetovými vykládanými parketovými dílci. Stínění oken formou vertikálních žaluzií interiéru na luxusu určitě nepřidá. Interiéru chybí koncept – určitý sjednocující prvek.

Ministerstvo životního prostředí
Kancelář ministra životního prostředí nemá žádný koncept. Komody, vitrína i pracovní stůl vypadají jako levný sektorový nábytek. Červený zátěžový koberec se do kanceláře ministra nebyl dobrou volbou. V tomto prostoru bohužel nenacházím žádný zajímavý prvek.

Ministerstvo kultury
Zásadní problém vidím v tom, že tento velkorysý prostor Nostického paláce slouží jako kancelář ministra. Je to totiž místnost se šesti dveřmi. Není úplně vhodné, když ministr pracuje v „průchoďáku“. Čtyři dveře jsou v rámci patra a dvoje další dveře jsou na každém konci masivního dřevěného točitého schodiště, které propojuje tři podlaží. Šest metrů vysoká místnost s výraznou malbou na stropě a kamenné pilíře zdobené zlatem prostor spíše předurčují k účelům přijímací recepce nebo jednacího sálu. Nevhodně zvolený TV stolek celkově kazí zvolený historický styl místnosti.