Důležitým aspektem jsou samozřejmě finance, které máte vyčleněné na vybavení či rekonstrukci bytu nebo domu. Pro představu uvádím obvyklé průměrné ceny, se kterými je nutno počítat při celkové rekonstrukci:
Obvyklá průměrná cena včetně práce a materiálu se pohybuje v rozmezí 1200 – 1700,- Kč (záleží samozřejmě na materiálu a také na tom, zda je nutné před pokládkou nové podlahy dělat též nivelační (vyrovnávací) stěrku, která cenu prodraží). Pokud se pokládá masivní exotická dřevěná podlaha či zajímavá dlažba, může být cena za metr čtvereční 4000,- Kč nebo i více.
Obvyklá průměrná cena včetně práce za kuchyňskou linku bez spotřebičů se pohybuje v ceně kolem 180 – 280 tisíc. Pokud však klient požaduje kvalitní pracovní plochu například z kamene či umělého kamene nebo z nerezu, či elektricky ovládané horní výklopy, jsou to aspekty, které cenu navýší. Taková kuchyňská linka, kde jsou použita chytrá řešení, je však velkým pomocníkem a vyšší investice se určitě do budoucna vyplatí. Samozřejmě se dá ušetřit volbou alternativních materiálů, aniž by se to výrazně dotklo kvality. K ceně za kuchyňskou linku musí klient ještě přičíst spotřebiče. Obvyklá cena za běžné spotřebiče do běžné kuchyňské linky se pohybuje od 70 do 150 tisíc (záleží na počtu elektrospotřebičů a samozřejmě na značce spotřebiče).
Obvyklá cena je v rozmezí 30 – 100 tisíc (záleží na velikosti skříně a vnitřním vybavení). Pokud vnitřek šatní skříně tvoří jen police či nepohyblivé šatní tyče, jedná se o základní variantu. V případě, že klient chce mít ve skříni drátěný program s plnovýsuvy, vychytávkami na kalhoty, kravaty, sklopné šatní tyče, atd... jsou to všechno elementy, které skříň dokáží cenově navýšit i na dvojnásobek oproti použití běžného policového systému.
Obvyklá cena je v rozmezí 180 – 280 tisíc (záleží na zařizovacích předmětech). Samozřejmě, že když chce klient luxusní domácí wellness, cena se může vyšplhat i k milionu. Svým klientům doporučuji kvalitní sanitu, obklady i dlažbu jak od tuzemských tak i od zahraničních výrobců. Spolupracuji s koupelnovými studii, která jsou schopna zakázku dodat na klíč.
Svým klientům nabízím realizaci interiérů na klíč, ale vždy klienta upozorňuji, že realizace na klíč je samozřejmě placená služba. Někteří klienti si ale rádi připlatí a tuto možnost vítají, protože je vše na bedrech realizační firmy klient si de facto s ničím nemusí dělat starosti a shánět sám materiály a řemeslníky. Realizace na klíč pak obvykle bývá hotová v poměrně krátkém čase (2 - 3 měsíce).
Možnost, jak ušetřit (ne však na úkor kvality), je zvolení takového postupu, kdy klientovi doporučím jednotlivé řemeslníky (podlahář, elektrikář, truhlář). Logistiku a veškerou součinnost jednotlivých profesí si však při této variantě klient obstarává sám. Sama však vždy preferuji takový postup, při kterém mi klient dovolí pracovat s mým týmem řemeslníků, který mám ověřený. Z praxe vím, že pokud si klient vybral řemeslníka sám jen podle nejlevnější ceny a nebo podle toho že "Máňa říkala, že je směroplatnej", pak většinou nad ukvapenou volbou zaplakal. Často tedy svým klientům při výběru jednotlivých řemeslných profesí připomínám citát Benjamina Franklina, který řekl: "Pachuť mizerné kvality zůstává dlouho poté, co zmizí sladká chuť nízké ceny."
Dle České komory architektů, se výše honoráře za návrh interiéru odvozuje od investičních nákladů procentuálním podílem, a to podle charakteru interiéru (například podle podílu atypických prvků) od 6 % do 13 % z celkového nákladu na realizaci interiéru.
Výše honoráře za návrh interiéru se obvykle pohybuje v rozmezí 10 – 15 % z celkových nákladů na realizaci interiéru. Toto procentuální vyjádření je pouze vodítkem pro Vás, abyste si udělali alespoň přibližnou představu. Určitě se striktně nedržím tohoto pocentuálního vyjádření, protože přesná cena za realizaci není většinou na začátku celého procesu známa. Proto každý projekt naceňuji zvlášť dle náročnosti. Dá se však říci, že cena za návrh jedné místnosti se pohybuje obvykle v rozmezí 15 – 50 tisíc korun (horní částka označuje například jednu velkou atypicky řešenou obytnou místnost spojenou s jídelnou, kuchyní, knihovnou, čtecím koutkem (atd..), kde navrhuji nábytek vyráběný na zakázku, kuchyňskou linku a vše potřebné). Konkrétní cenu však klientům sděluji vždy až po prostudování řešeného prostoru (dle dodaných podkladů). Jsem plátcem DPH.
Ráda bych na tomto místě citovala z velmi pěkně sepsaného článku, který pro portál FAVI sepsala Tereza Fišerová:
"Klíčovým faktorem, který určuje výši ceny za návrh, je rozsah plánované přeměny. Pokud se bude jednat o rozsáhlou přestavbu, zabere takový projekt odborníkovi více času a cena za jeho služby bude přirozeně vyšší, než kdybyste chtěli jen dovybavit stávající dispozice. Větší projekt znamená nejen více času stráveného na projektování, ale také častější a delší konzultace s klientem a subdodavateli. Nepropadejte panice, když vám někdo z okolí sdělí vysokou cenu, kterou dal za služby bytového designéra/architekta – zjistěte si nejprve, o jaký rozsah služeb se jednalo a zda-li při projektu nenastaly nějaké komplikace, které mohly cenu navýšit. Způsoby účtování ceny za navrhnutí interiéru se liší nejen mezi jednotlivými odborníky, ale také právě podle velikosti a typu projektu:
1) Cena služeb je stanovena jako procentuální podíl z nákladů na realizaci – tento způsob je častěji používán při rozsáhlejších realizacích a při tvorbě atypických interiérů, které odborník nemůže srovnat se svými předešlými zkušenostmi a nějakým způsobem standardizovat předpokládaný rozsah služeb. Výše podílu se pak pohybuje mezi 6% – 13% z předpokládaných nákladů na realizaci – zda se budete blížit k horní či dolní hranici se dále stanovuje na základě náročnosti projektu.
Příklad: důkladná rekonstrukce většího bytu o výměře 100m2 se může pohybovat kolem 2000 000,– , pokud se bude jednat o běžný projekt bez nějakých nestandardních řešení, tak pro dolní hranici 6% cena služeb bude zhruba 120 000,– , v případě atypičtějších interiérů(např. mezonetový či podkrovní byt,rodinný dům..) vyžadujících nadstandardní přístup k návrhu pak cena může vystoupat k 260 000,– (13%) – jedná se ovšem o návrhy interiérů obsahující rozsáhlé stavební úpravy!"
Pokud se tedy rozhodnete využít mých služeb, je pro mě důležité seznámit se nejen s řešeným prostorem, ale samozřejmě i s Vámi. Odpovědi na následující otázky mně pomohou lépe Vás poznat a přizpůsobit tak interiér Vašemu životnímu stylu. Máte děti? Jak velké? Nebo děti plánujete? Má se prostor řešit s výhledem do budoucna? Máte nějaké domácí mazlíčky? Požadujete nějaké specifikum, např. krb, akvárium, terárium, atd...? Máte nějaké koníčky, které chcete promítnout v interiéru? Jste společenští? Chcete vyřešit přespávání pro občasné návštěvy? Požadujete velkou knihovnu či velkou TV nebo promítací plátno? Potřebujete úložné prostory pro nějaké specifické sportovní náčiní? Máte nějaký hudební nástroj (např. velké piano, bicí soupravu), který byste chtěli v prostoru zohlednit?
Znát Vaše konkrétní požadavky je pro mě klíčové, abych Vám mohla navrhnout plně funkční životní prostor, který splňuje ergonometrické parametry, zapadá do Vašich představ, a kde se Vám bude krásně žít.
Těším se na případnou spolupráci a možnost navrhnout Vám interiér snů :-)
Hedvika Novotná
Interiérový designér umí navrhnout dispozici řešeného prostoru, vnímá funkčnost a estetiku zároveň. Vždy se snaží do interiéru dostat i určitý příběh majitele či jeho zájmy. Je schopen vidět předem, jak bude vypadat daný prostor po rekonstrukci. Umí vyzdvihnout detaily. Interiérový designér ví, že dobře vytvořený či naaranžovaný detail, ať už jde o lustr, dekoraci či určitý materiál, dokáže s prostorem udělat divy. Pro bytového architekta je důležité, aby interiér odrážel majitele, a aby se mu v řešeném prostoru dobře žilo.
Pokud je interiér navržen interiérovým designérem, pak jde takový návrh ruku v ruce s ergonomií, funkčností a logikou prostoru. Rada zkušeného interiérového designéra se vyplatí zejména při zařizování dispozičně složitých prostor nebo při uspořádání kuchyní. Člověk si poradenstvím s bytovým architektem může ušetřit spoustu nepříjemností, se kterými by se mohl v budoucnu potýkat, pokud by prostor nebyl navržen dostatečně funkčně. Dobrý interiérový designér ušetří klientovi čas tím, že mu doporučí vhodné řemeslníky. Zároveň šetří majiteli peníze díky nabídce alternativního řešení a znalosti trhu. Někteří interiéroví designéři nabízejí i autorský dohled a koordinaci dodavatelů.
Tvůrce daného interiéru, interiérový designér, si je vědom skutečnosti, jak moc dokáže životní prostor člověka ovlivnit. Správný bytový architekt umí skloubit potřeby všech členů domácnosti a odhadne i jejich další vývoj. Interiérový designér by měl vždy usilovat o vytvoření čistého, harmonického a pohodového prostředí, ve kterém se bude klient cítit „jako doma“. Žít v dokonale sladěném interiéru, který odráží osobnost majitele, se přece vyplatí :-).